Duszpasterstwo Nauczycieli Dekanatu Drezdenko

dn

" Zwracam się równie więc do was, drodzy nauczyciele i wychowawcy.

Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i

wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży.

Stoicie przed trudnym i poważnym wezwaniem.

Młodzi was potrzebują.

Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia.

Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca,

a nade wszystko domagają się od was przykładu życia.

Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i

sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce.

Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie. "

Jan Paweł II

Duszpasterzem Nauczycieli Dekanatu jest ks. proboszcz z Trzebicza Tadeusz Wołoszyn.

Duszpasterstwo Nauczycieli powstało 14.10.2009 r.

Spotkania odbywają się cyklicznie w ramach świętowania :

• Dzień Edukacji Narodowej ,

• Wypominki za zmarłych ,

• Spotkanie Opłatkowe ,

• Droga Krzyżowa ,

• Majówka.

Uczestnikami spotkań są Nauczyciele ze Szkół naszej Parafii ,

Liderem grupy jest p. Teresa Kwiatkowska , nauczycielka z Szkoły Podstawowej Trzebicz.

1. Beata Turczyn
  19. Danuta Kałuziak
  20. Danuta Przeworska

Modlitwa nauczyciela ułożona przez Ojca Świętego Piusa XII

O Słowo Wcielone, Mistrzu Nauczycieli, Jezu nasz najmilszy, któryś raczył przyjść na ten świat, by wskazać ludziom z nieskończoną mądrością i niewyczerpaną dobrocią drogę do nieba, wysłuchaj łaskawie pokornych próśb tych, co idąc w Twoje ślady pragną być katolickimi nauczycielami godnymi tego tytułu, co chcą wskazywać duszom niezawodne ścieżki prowadzące ku Tobie, a przez Ciebie do wiecznej szczęśliwości.

Użycz nam światła, abyśmy najpierw sami ustrzegli się zasadzek i sideł błędu, abyśmy tak jasno wnikali w prawdę, by to, co najistotniejsze, stało się najprostszym, a przez to najdostępniejszym nawet dla umysłów dziecięcych, w których szczególnie jaśnieje odblask Twojej Boskiej prostoty; nawiedź nas mocą Twego Ducha Stworzyciela, abyśmy umieli należycie uczyć wtedy zwłaszcza, kiedy otrzymamy misję głoszenia prawd wiary.

Użycz nam umiejętności zbliżania się do niedojrzałych jeszcze umysłów naszych uczniów, abyśmy byli podporą ich pięknych i świeżych porywów, abyśmy rozumieli ich błędy, znosili ich niesforność, zniżali się do ich poziomu nie zstępując z katedry naszych obowiązków, tak jak Ty to czyniłeś, o Panie, kiedy stawszy się podobnym do nas, nie przestałeś zasiadać na niebieskim tronie Boskości.

Nade wszystko jednak napełnij nas duchem miłości:

- miłości ku Tobie, jedyny dobry Nauczycielu, byśmy się poświęcali służąc Tobie;

- miłości do naszego zawodu, poczytując go za najszczytniejsze powołanie, a nie zwykłą pracę;

- miłości do prawdy, byśmy nigdy świadomie się jej nie sprzeciwiali;

- miłości do dusz, które mamy kształtować i wychowywać dla prawdy i dobra;

- miłości do uczniów, byśmy z nich uczynili wzorowych obywateli i wiernych synów Kościoła;

- byśmy kochali dzieci i młodzież uczuciem ojcowskim, wznioślejszym, roztropniejszym i czystszym niż miłość naturalna.

A Ty, Najświętsza Matko Maryjo, pod której okiem młody Jezus wzrastał w mądrości i łasce, wstaw się za nami do Twego Boskiego Syna i uproś nam obfitość łask niebieskich, abyśmy pracowali na większą chwałę i cześć tego Syna, który z Ojcem i Duchem Świętym żyje i króluje przez wszystkie wieki wieków.

Amen.