Nagłówek

Solidarność z Ukrainą

polska ukraina 660x330

Portal Pomagam Ukrainie

Rosyjska agresja na Ukrainę wywołuje kryzys humanitarny, z jakim nie mieliśmy do czynienia w naszej części Europy od czasów II wojny światowej. Miliony Polaków odpowiedziało gotowością do niesienia pomocy uchodźcom i Ukraińcom, którzy zostali w swojej ojczyźnie. Aby wsparcie było celowe i efektywne powinno być skoordynowane. Dlatego powstała – przygotowana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów - platforma PomagamUkrainie.gov.pl

Portal jest centralną, zweryfikowaną bazą danych o różnorodnych w formie działaniach pomocowych. Przygotowana zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim platforma PomagamUkrainie.gov.pl umożliwia uchodźcom wyszukanie praktycznych informacji o dostępnym wsparciu. Natomiast Polacy, a także polskie samorządy, organizacje pozarządowe i firmy, mogą zgłaszać swoje działania pomocowe lub wesprzeć organizatorów już prowadzonych akcji.

tvp solidarnizukraina655

W niedzielę 27 lutego o 17:30 odbędzie się koncert „Solidarni z Ukrainą”. Organizatorem wydarzenia jest Telewizja Polska we współpracy z Caritas Polska. Podczas koncertu wystąpią największe gwiazdy sceny muzycznej. Transmisja: TVP1.
Koncert jako wyraz solidarności z Ukrainą będzie połączony z możliwością finansowego wsparcia działań Caritas Polska poprzez SMS.

POMOC

Pomoc dla Ukrainy – Zbiórka do puszek w kościołach
W nawiązaniu do apelu przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckicgo w niedzielę 27 lutego, jak i w Środę Popielcową, po każdej Mszy Świętej należy zorganizować zbiórkę ofiar do puszek na pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Zebrane środki należy wpłacić na konto Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej: 07 1020 5402 0000 0702 0020 5716 z dopiskiem UKRAINA
W związku z kryzysową sytuacją wpłat należy dokonywać do 8 marca br.
Uwaga! W przesłanym tekście apelu przewodniczącego KEP, który należy odczytać wiernym 27 lutego, pada, mogące prowadzić do nieporozumienia, sformułowanie „w najbliższą niedzielę”. Należy zastąpić je zwrotem: „w dzisiejszą niedzielę”.
Jak informuje Caritas Polska, zebrane do puszek pieniądze zostaną przeznaczone na zapewnienie pomocy poszkodowanym na terenie Ukrainy: zakup koców, śpiworów, materaców, kuchni polowych, żywności, środków medycznych, a także na pomoc uchodźcom, którzy przybędą do Polski. Caritas we współpracy z administracją państwową zadeklarowała udostępnienie około 2 tys. miejsc noclegowych. W miarę potrzeb wsparcie będzie też udzielane w jadłodajniach Caritas na terenie Polski. Powstaje także plan wsparcia informacyjnego dla osób na terenie naszego kraju. Podobnie jak w kryzysie na granicy polsko-białoruskiej, bardzo ważnym elementem reagowania kryzysowego będzie zaangażowanie i ścisła współpraca z parafiami. Caritas Polska będzie prowadzić też codziennie w mediach społecznościowych Koronkę do Bożego Miłosierdzia w intencji pokoju na Ukrainie (początek o godz. 15.00).

Drodzy Diecezjanie,

ostatnie godziny przyniosły nam bardzo tragiczne informacje o rosyjskiej agresji na Ukrainę. Media przepełnione są obrazami palących się budynków, uciekających w panice mieszkańców wielu ukraińskich regionów. Te widoki przywołują w naszej pamięci bardzo bolesne wspomnienia związane z II wojną światową, gdy i nasza Ojczyzna stanęła wobec okrutnych, imperialistycznych wizji agresorów. Wiele osób, pamiętających tamte wydarzenia żyje ciągle wśród nas, być może nawet w naszych rodzinach.

Potrzeba dziś bardzo mocno naszej, chrześcijańskiej solidarności z mieszkańcami Ukrainy. Włączając się w pragnienie Ojca Świętego Franciszka bardzo proszę, aby najbliższa Środa Popielcowa była w naszych parafiach dniem postu i modlitwy w intencji pokoju oraz solidarności z Ukrainą. Ponadto, w odpowiedzi na apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski proszę, aby w najbliższą niedzielę i Środę Popielcową, po każdej Mszy św. zorganizować zbiórkę do puszek, z których ofiary za pośrednictwem Caritas Polska zostaną przekazane uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Niech ten czas będzie dla nas ufnym wołaniem do Boga o pokój i opamiętanie się agresorów. W najbliższą sobotę od godz. 10.00 w parafii pw. Ducha Świętego w Zielonej Górze odbędzie się Kapłański Dzień Modlitw o Pokój. Jako kapłani chcemy wspólnie trwać przed Panem prosząc o potrzebny pokój w naszych sercach i relacjach międzyludzkich i o nadzieję, z którą będziemy wkraczali w tak trudną rzeczywistość. Niech i w naszych parafiach nie zabraknie czasu modlitwy adoracyjnej właśnie w tej intencji.

Zawierzając losy Ukrainy i naszej Ojczyzny Pani Cierpliwie Słuchającej z Rokitna, pamiętajmy także o naszych Siostrach i Braciach z Ukrainy, którzy mieszkają i pracują pośród nas, na terenie naszej Diecezji. Oni bardzo potrzebują naszego wsparcia, dobrego słowa, ale może i konkretnych gestów pomocy. Wielu z ich bliskich ciągle mieszka na Ukrainie, pośród toczących się walk. Niech ten czas uczyni nas posłańcami pokoju, poprzez naszą codzienną modlitwę i gesty miłości, które pomogą nam doświadczyć zwycięstwa Chrystusa nad każdym złem.

+ Tadeusz Lityński

Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

Zielona Góra, 24 lutego 2022 r.

Znak: B2-3/22

2022 © Parafia Trzebicz All Rights Reserved.